28 Wyprawa Polarna PAN


Rok 2004 spędziłem na Antarktydzie. Brałem udział w pracach badawczych prowadzonych przez PAN.  Polska, antarktyczna stacja naukowa im. Henryka Arctowskiego, jest zlokalizowana na wyspie King George (AN-010), w archipelagu Szetlandów Południowych (VP8H). Do moich obowiązków należał nadzór nad eksploatacją oraz konserwacja sprzętu elektronicznego i komputerowego, znajdującego się na stacji, zapewnienie łączności drogą satelitarną z Polską. Do końca 2003 roku byłem również operatorem stacji krótkofalowej nawiązującej łączność z krajem za pośrednictwem Gdynia Radio.

W czasie swojego pobytu pracowałem pod znakiem HF0QF oraz, w czasie zawodów SPDX - HF0POL. Aktywność moja rozpoczęła się już w czasie podróży statkiem (SP5QF/mm I KG2QF/mm) i trwała do 20 listopada 2004 r.

Zabrałem ze sobą IC-706 MKII ze wzmacniaczem IC-PW1, antenę Mosley na 5 górnych pasm: 14, 18, 21, 24 i 28 MHz (którą bardzo szybko straciłem) oraz sprzęt komputerowy.

W styczniu 2004 r. odwiedziła naszą stację załoga jachtu "Zjawa 4", której celem było dopłynięcie do kontynentu Antarktydy. Ich losy można śledzić korzystając z informacji na stronie Roberta KB2PNM. Tu też znajdziesz nagranie mojej krótkiej relacji radiowej po opuszczeniu przez jacht stacji Arctowskiego.


QSL Managerem za moją aktywność HF0POL/HF0QF oraz KG2QF/mm jest Wanda, SP7IWA.

Karty QSL są rozsyłane na bieżąco, taką drogą jaką przybędą, przez biuro lub listownie.

Adres korespondencyjny: Wanda Jakubowska,

ul. Dewońska 14/3, 25-637 Kielce, Poland.

Adres e-mail: sp7iwa@pzk.org.pl                                                                                    Log HF0POL/HF0QF